Ze kunnen het, ze kunnen het niet, ze kunnen het, ze …

dinsdag, 02 juni 2026

Eerst het goede nieuws. In de aanloop naar de sluiting van de tramtunnel onder de Schelde gaven we De Lijn in Gazet van Antwerpen een 7 op 10 voor de aangekondigde minderhindermaatregelen. Nu de renovatiewerken aan de oudste premetrokokers in Antwerpen gestart zijn, blijven we bij onze score. TreinTramBus is blij met:

  • pendelbus P5, de hele dag door 8 keer per uur via de Kennedytunnel tussen beide Scheldeoevers;
  • het treinstation Linkeroever en de (weliswaar beperkte) mogelijkheid voor busreizigers om zonder extra kost op de trein over te stappen;
  • de aansluiting van buslijn 36 aan dat station;
  • de verlenging van de Wase buslijnen tot aan de aanlegsteiger van het veer.

TreinTramBus had die maatregelen bepleit, maar het siert De Lijn, de NMBS en Stad Antwerpen dat zij er daadwerkelijk werk van gemaakt hebben. Als ze maar willen, is veel mogelijk. Ze kunnen het dus. Proficiat!

Maar het is zoals met die smoorverliefde puber die het ene bloemblaadje na het andere plukt en mompelt: ze houdt van mij, ze houdt niet van mij, ze … Er gaat te weinig aandacht naar de bereikbaarheid van het historische stadscentrum. Tram 11 rijdt nu wel om de 7,5 minuten tussen Berchem station en de Melkmarkt, maar trams schuiven op de Stadslus tussen het autoverkeer aan en krijgen geen voorrang aan de verkeerslichten. Gevolg: vertragingen. TreinTramBus had daarvoor gewaarschuwd. Stad Antwerpen moet hier ingrijpen. Bovendien zou er eigenlijk alle 5 minuten een tram op de Stadslus moeten rijden. Dat kan als men tram 12 verlengt tot de Melkmarkt.  Met een 11 en een 12 die afwisselend ieder om de 10 minuten op de Stadslus rijden, kost dat niet meer materieel dan vandaag, maar de reizigers krijgen wel een beter aanbod.

Tussen Hof ter Schelde (Linkeroever) en ZAS Cadix aan de Noorderplaats rijdt ieder kwartier een minibusje (12 zitplaatsen) in 13 minuten door de Waaslandtunnel. Maar een dienstregeling daarover vind je nergens: niet op de website, niet in de app, niet aan de haltes. Naar verluidt geeft De Lijn er liever niet teveel ruchtbaarheid aan. De routeplanner adviseert een rit met twee overstappen die een uur duurt. Absurd. Kunnen ze het dan soms toch niet?

Na veel druk – ook van TreinTramBus – kwam station Linkeroever er. Ondanks voldoende beschikbare ruimte voor een helling kun je enkel via een trap naar de perrons. Een gemiste kans. Met wel erg lange tanden laat de NMBS abonnees van De Lijn zonder toeslag op de trein toe. Maar de NMBS trakteerde de reizigers met een uiterst complexe procedure en De Lijn met een dure factuur. Terwijl de werken tot april 2027 duren, kon je maar tot 31 mei 2026 in de regeling stappen. Maar ook de komende maanden komen er mensen op Linkeroever wonen die in de stad werken en studeren. Ook zij moeten zonder een apart ticket of abonnement van de bus op de trein kunnen overstappen, net zoals busreizigers die geen abonnement van De Lijn bezitten. Wanneer gaat de NMBS inzien dat tariefintegratie hen meer reizigers en inkomsten oplevert? 1 + 1 is in dit geval meer dan 2. Wij geloven dat de NMBS die stap kan zetten. Maar wil ze het?

Peter Meukens, voorzitter, schreef dit artikel voor ons tijdschrift Mondig Mobiel.